Taşınma işlemi sırasında insanların, en çok düşündüğü konu taşınacak eşyaların paketlenmesidir. Evcil hayvan besleyenler için de en uygun yöntemlerin kullanılması çok önemlidir. Dikkat edilmediği takdirde severek beslenilen bu canlılar zarar görebilir ve üzücü sonuçlar ortaya çıkabilir. Balık besleyen kişiler de suda hayatta kalabilen bu canlıları nasıl taşıyacaklarını düşünürler. Balıklar akvaryum ortamına alışkın canlılardır fakat akvaryum içerisinde taşınmaları mümkün değildir. Fakat akvaryum balıklarının bazı noktalara dikkat etmek şartıyla hiç bir sıkıntı olmadan istenilen mesafelere taşınması mümkündür.

Akvaryum Balıkları Güvenle Nasıl Taşınır?

Akvaryumda yaşayabilen balıklarınızı güvenle taşımak için,

 

  • Taşınmadan önceki 24 saat içinde yem vermeyiniz. Böylece balıklar daha güvende taşınır. Bu konuda tereddüt etmenize gerek yoktur. Akvaryum balıkları 3 gün açlığa dayanabilir. Nakliye sırasında yem yememeleri onların rahat seyahat etmeleri içindir.

 

  • Balıkları, poşetlere doldurduğunuz temiz su içerisinde taşımalısınız. Önemli olan her balık için ayrı poşet kullanmanızdır. Bir poşet temiz suya 1 balık şeklinde paketleme yapmalısınız. Poşetlerin ağzını suyu sızdırmayacak şekilde kapamıştınız Poşeti ve suyu seyahat süresine göre ayarlayın. Uzun mesafeler için daha büyük poşet ve daha fazla su gerekir. Poşetlediğiniz balıkların hepsini büyük bir poşete tekrar yerleştiriniz.

 

  • Poşetin büyüklüğüne uygun bir koli temin ediniz ve etrafını straforlarla destekleyerek kolinim dış baskılardan zarar görmemesini sağlayınız. Kolinin içerisine poşeti yerleştirerek ağzını straforla kapatınız ve bantlayınız.

 

  • Poşetleri ve balıkları yerleştirirken koli de boşluk kalmamasına özen göstererek patlama riskini önleyebilirsiniz. Boşlukları balonlu poşetlerle ve ambalaj kağıtları ile doldurabilirsiniz.

Uzun Mesafelerde Güvenle Balık Nasıl Taşınır?

Kısa mesafelere poşet içerisinde bakılarınızı güvenle taşımanız mümkündür. Ancak uzun mesafelerde bu yöntem yeterli olmayabilir. Şu içerisindeki oksijen miktarının yeterli olması gerekir. Böyle durumlar için tasarlanmış balık taşıma kovaları bulunmaktadır. Bu kovalarda akvaryum balıklarınızı uzun süre güvenle taşıyabilirsiniz. Bu kovaların içerisine yerleştireceğiniz pilli oksijen motorları ile balıklarınıza sürekli oksijen sağlamış olursunuz. Bu motorları ve kovaları balık satan yerlerden kolayca temin edebilirsiniz.

Akvaryumunuzdaki yararlı bakteriler ve mercanlar içinde aynı yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Bu sayfa son olarak 16 Kasım 2020 tarihinde ve 15:41 saatinde değiştirilmiştir.

Benzer yazılar