Evden eve taşımacılıkta evde kullanılan beyaz eşyalar, elektronik ürünler, mutfak araç gereçleri, mobilya ürünleri, kanepeler, oturma grupları, salon takımları ve diğer malzemeler nakliye firması tarafından ürünün türüne ve özelliğine göre ambalajlar ile sarılarak taşınmaya hazır hale getirilir. Her bir eşyanın hassasiyet derecesi birbirinden farklı olduğundan, taşınmaya hazır hale getirilirken usulüne uygun olarak darbe, çizik, deformasyon ve ezilmelere karşı korunacak nitelikte ambalajlar kullanılması çok önemlidir.

 

Taşınma Sırasında Ambalajlamanın Önemi

Taşınacak ürünler içerisinde yüksek maliyetler ile alınan ve evde günlük olarak kullanılan, el ile çok zahmetli yapılacak işleri pratik bir şekilde yapmaya yarayan makineler vardır. Bu çamaşır makinesi, çamaşır kurutma makinesi, buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi gibi beyaz eşya olarak adlandırılan elektronik ürünlerin gayet dikkat ve özen gösterilerek ambalajlanması gerekir. Bu ürünlerin darbe, çizik vb. durumlara maruz kaldığında hasar durumunun meydana getireceği zararların maliyetleri, eşya sahiplerine bütçesini zorlayacaktır. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için nizami olarak uygun ambalaj malzemeleri kullanılarak paketlenmelidirler.

 

Beyaz Eşyalar Taşınmaya Hazır Hale Getirilirken Dikkat Edilecek Hususlar

Beyaz eşyalar, elektronik aksamdan ibaret olduğundan taşınma sırasında herhangi bir sorun yaşanmaması, çizik, deformasyon, ezilme ve darbelere karşı korunaklı hale getirilmesi zorunludur. Çünkü bu ürünler evlerde birçok işi pratik bir şekilde yapılmasını sağlayan, emek verilerek ve yüksek ücretler ödenerek alınan elektronik ürünlerdir. Beyaz eşyalar taşınırken aşağıdaki kurallara riayet ederek taşınmaya hazır hale getirilmelidir.

  • Öncelikle taşınacak beyaz eşyalar, uzman nakliyat firmalarına taşıtılmalıdır.
  • Beyaz eşyalar paketlenirken, darbe ve çiziklere dayanıklı ambalaj malzemeleri kullanılmalı ve bu ürünler iki defa sarılarak korunaklı hale getirilmelidir. Ambalaj malzemesi olarak kullanılan balonlu naylondan sonra mutlaka taşıma için kullanılan battaniyelere sarılmalıdır.
  • Beyaz eşyaların paketlenmesi, firma elemanları tarafından yapılmalıdır. Çünkü taşıma sırasında olası herhangi bir problem ortaya çıktığında sorumluluk firmaya ait olacaktır.
  • Yüksek maliyetler ödenerek alınan beyaz eşyalar, taşınma sırasında darbe, çizik, deformasyon ezilme gibi sorunlara karşı zararların karşılanması için sigortalanması önerilir.
  • Çamaşır makinesi paketlenirken, bağlantı hortumları çıkarıldıktan sonra mutlaka bu hortumlar içerisindeki sular tamamen tahliye edilmelidir.
  • Buzdolabı taşınmaya hazır hale getirilirken, içerisindeki eşyalar boşaltılmalı ve fişi çekildikten sonra arka tarafında bulunan gazın dolaştığı mekanizmalara zarar vermeyecek şekilde paketlenmelidir. Buzdolabı, yeni adrese taşındıktan sonra en az yarım saat bekledikten sonra fişi elektriğe takılmalıdır.
  • Fırın taşınırken gaz açma-kapatma düğmelerinin sökülmesi ve fırının üst kısmının strafor denilen malzeme yerleştirildikten sonra bantlanmalıdır. Bu strafor sayesinde hem açma kapama düğmeleri hem de fırın üzerinde bulunan fırın cam kapağı darbelere karşı korunaklı hale getirilmiş olunur.
  • Bulaşık makinesi paketlenirken içerisinde bulaşık olmamalıdır.

Beyaz eşyalar taşınırken bu ürünlerin yerden sürüklenerek ya da sırtta taşınmasına izin verilmemelidir. Çünkü beyaz eşya içerisinde bulunan mekanik kısımlar ile elektrik aksamı zarar görebilir. Bu yüzden en az 2 kişi tarafından güvenli bir şekilde taşınmalıdır.

Bu sayfa son olarak 7 Mart 2021 tarihinde ve 13:50 saatinde değiştirilmiştir.

Benzer yazılar