Bursa, Türkiye’nin en güzel ve en çok göç alan illerinden biridir. Denize kıyısı olması, doğal güzellikleri ve gelişmiş bir il olması nedeniyle Bursa’da herkesin tarzına uygun bir hayat sürebileceği ilçesi vardır. Ekonomik koşullar, ilçenin özellikleri ve iş yerine yakınlığı gibi özellikler göz önünde bulundurularak ilçe tercihi yapılmaktadır. Deniz kenarında ve iç bölgelerde ilçeleri bulunan Bursa’nın bazı ilçeleri daha fazla göç çekmektedir. Bu bölgeler hem gelişmiş oldukları için hem de yaşam şartları daha modern olduğu için daha fazla tercih edilmektedir. Ayrıca Bursa ve ilçeleri istihdam açısında gelişmiş bir yerleşim yeridir. İnsanlar, iş nedeniyle Bursa’ya taşınmaları durumunda iş yerinin bulunduğu yerdeki ilçede ikamet etmeyi tercih etmekte ve buralara taşınmaktadır.

 

Bursa’nın İlçelerinin Özellikleri 

 

Bursa’da özellikle deniz kenarında olan ilçeleri daha çok deniz severler tarafından tercih edilmektedir. Denizde vakit geçirmeyi sevenler ve manzarasından faydalanmak isteyenler özellikle bu ilçelere göç ederler.

 

Karacabey, Mudanya ve Gemlik denize kıyısı olan ilçelerdir ve bu bölge deniz severlerin taşınmak için tercih ettiği ilçelerdir. Bu ilçelerdeki ev fiyatları iç kesimlere göre biraz daha fazladır.

Bursa’nın Osmangazi ilçesi en gelişmiş ve gelişmekte olan ilçesidir. Ulaşım kolaylığı ve modern yapısı ile Osmangazi ilçesi en çok tercih edilen ilçeleri arasındadır. Osmangazi Bursa’nın nüfusu en fazla olan ilçesidir. Harmancık ise şehrin en az nüfuslu ilçesidir.

 

Bursa’da İlçelerin Tercih Sıralaması 

 

Bursa’ya taşınmaya karar verenler hangi ilçeyi seçeceklerini düşünürken bazı kriterleri göz önüne almaktadır. Bunlar istihdam olanakları, ulaşım olanakları, denize yakınlığı ve ekonomik koşullardır. Bursa’nın en çok taşınılan ilçeleri sırasıyla Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım, İnegöl, Gemlik, Mustafa Kemal Paşa, Mudanya, Gürsu, Karacabey, Orhangazi, Kestel, Yenişehir, İznik, Orhaneli, Keleş, Büyük Orhan, Osmancık’tır.

 

Bursa’ya taşınmaya karar verdiyseniz ekonomik durumunuz ve yasam koşullarınıza en uygun ilçeyi tercih etmelisiniz. Ev fiyatları ilçelere farklılık göstermektedir. İş yerinizin bulunduğu ilçedeki ihtiyacınıza en uygun evleri araştırarak tercih yapabilirsiniz. Bursa’nın hem ekonomik açıdan hem de yaşam tarzı açısından herkesin huzurla yaşayabileceği farklı ilçeleri bulunmaktadır.

 

Bu sayfa son olarak 22 Ocak 2021 tarihinde ve 21:34 saatinde değiştirilmiştir.

Benzer yazılar