Uzun zamandır yaşadığınız eviniz ya da iş yerinizi değiştirirken hızlı bir şekilde taşınmanızı sağlayacak pratik bilgilere de ihtiyacınız olacaktır. Hızlı bir şekilde taşınmak için en basit yöntem taşıma firmalarından destek almanızdır. Taşıma firmaları, eşyalarınızın de-montajından tutunda paketlenmesine, kolilere istiflenmesinden, taşıma araçlarına yüklemesine ve yeni adresinizde araçta indirilip tekrar kurulumuna kadar pek çok işlemi sorumluluğu altına almaktadır. Ancak sizler de onların işini kolaylaştırmak adına birtakım sorumlulukları almak zorunda kalabilirsiniz.

 Taşınacağınız Zaman Hazırlığınızı Haftalar Öncesinden Yapın

Taşınmaya karar verdiniz. Evinizi ya da iş yerinizi ayarlayıp temizliğini yaptınız ve sıra geldi taşınmaya…. Eğer bunu bir taşınma firmasına yaptırmayı düşünüyorsanız günler öncesinden güvenilir bir nakliye firması ile görüşüp, taşınmak için uygun günü ve saati belirlemeniz gerekiyor. Taşınma günü gelene kadar sizlerde bu süre içerisinde elektrik, su, doğal gaz aboneliklerinizi üzerinize alabilir ve ihtiyaç varsa eviniz ya da işyeriniz için tadilat ve temizlik işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Eşyalarınızı Tek Tek Listeleyin

Liste yapmak, sadece taşınma sürecinde değil aynı zamanda günlük hayatta da pek çok işte kolaylık sağlamaktadır. Taşıma firması ile anlaşma yapmadan önce, evinizde ne var ne yok hepsini listeleyin. Hangi eşyaların önce paketlenmesi gerektiği, hangi eşyalarınızın hassas olduğu ve kolilere nasıl istiflenmesi gerektiğini tek tek not edin. Hem bu sayede eskiyen eşyalarınız da ortaya çıkacaktır.

 Eski Eşyalardan Kurtulun

Çok uzun zamandır kullandığınız eskiyen eşyalarınızı götürmek istemeyeceğiniz için günler öncesinden bunları ayırmanız daha doğru olur. Ama aklınızda bulunsun bunu taşıma firması ile anlaşma yapmadan önce yapın. Çünkü firmanın ücretsiz ekspertiz ekibi de evinize gelip eşyalarınızı inceleyeceğinden dolayı eski ve yıpranış eşyalarınızı listeye dahil olmaması gerekiyor. Çünkü taşıma fiyatları da eşyanın miktarına göre belirlenmektedir. Sizin atacağınız eşyayı listeye alırlarsa mutlaka fiyata da dahil edeceklerdir.

 Özel Eşyalarınızı ve Kişisel Evraklarınızı Yanınızdan Ayırmayın

Özel eşyalarınızın (ziynet, para, telefon, cüzdan) ve evraklarınızın taşıma sırasında kaybolmaması, ya da karışmaması için kendiniz taşımanız daha doğru olur.  Bunu için paketlemesini de kendiniz yapmalı ve yeni evinizde yerlerine kendiniz yerleştirmeniz gerekmektedir.

Bu sayfa son olarak 16 Kasım 2020 tarihinde ve 15:41 saatinde değiştirilmiştir.

Benzer yazılar