Eşya taşımak, bir eve taşınmak takdir edersiniz ki kimsenin pek hoş karşıladığı ve tabir yerindeyse hemen atladığı bir iş değil. Genelde eşyaları bir eve taşımak, büyük çoğunluk tarafından angarya olarak görülür. Bu nedenle mecbur kalmadıkça kimse taşınmaz, taşınana yardım edilmesi konusunda ise epeyce tereddüt edilir.

Bir eve taşıma

“Ben taşırdım ama belimde problem var” klişesini aşağı yukarı hepimiz biliriz. Yaklaşık 3 nesil önce, 1970’lerde ortaya çıktığı düşünülen bu klişe, hala güncel olarak geçerliliğini korumakta ve günümüzde bir çok kişinin imdadına hala yetişebilmektedir.

Şaka bir tarafa, ev eşyalarını yeni bir eve taşımak, gerçekten de bir çuvalı veya çantayı ucundan taşımaktan çok farklıdır. Belirli boyutlardaki ev eşyaları taşınırken, iki nokta arasındaki her alanda risk altındadır. Daha doğrusu bir ev eşyası hareket ettiği sürece zarar görme ihtimali altındadır ve yeni yerine taşınıp hareketsiz uzun yıllar kalacağı o yere konulana kadar bu ihtimal geçerlidir.

Sanılanın aksine, eşyaları bir eve taşımanın güç ve performans ile de ilgisi yoktur. Örneğin, rahatça taş, tuğla, çimento taşıyan çok güçlü bir inşaat işçisi, evden eve nakliyat esnasında yetersiz kalabilir. Gücünü taşıma esnasında yanlış kullandığından bir çok eşyaya zarar bile verebilir. Her eşyanın bir ağırlık merkezi vardır ve taşıma yaparken bunlar göz önüne alınır. Özellikle beyaz eşyalar bu konudaki en önemli unsurlardır ve bunları bir eve taşırken kesinlikle yetkin kişilerin taşıması gerekir. Bu nedenle, biraz önce örnek verdiğimiz 1.90 boya ve 11o kilograma sahip o inşaat işçisinin taşımakta zorlandığı buzdolabını, çoğu zaman 55 kilogramlık, zayıf ve kısa boylu bir evden eve nakliyat personeli, sırtına alarak hiç dinlenmeden 4. kata çıkarıp, mutfağa sorunsuzca bırakabilmektedir. Söylediğimiz gibi, buradaki hüner  tamamen, denge ve o eşyanın ağırlık merkezinin bilinerek, gücün kontrollü biçimde kullanılmasıdır. Burada bir firma ve elemanları için evden eve taşımacılık anlamındaki deneyim çok önemlidir.

Eşyanızı bir eve taşımak konusunda karar verdiyseniz ve ok yaydan çıktıysa, size dikkat etmeniz gereken 7 madde sıralayabiliriz:

  1. Taşınma öncesinde, evinizdeki eşya envanterinin bir listesini çıkararak, artık sizler için neyin gerekli olup olmadığını bulabilirsiniz. Hem bu taşınma, bunu yapabilmeniz için bir fırsat olur. Sağda solda unuttuğunuz, yıllardır duran, belkide çok uzun seneler işinize yaramayacak ve boşuna yer kaplayan onlarca şey sizi bile şaşırtacaktır. Bu eşyaları makul fiyatlarla elden çıkarabilir veya ihtiyacı olanlara bağışlayabilirsiniz. Tercih tamamen size kalmış.
  2. Evden eve nakliyat için personel genelde sabahın en erken saatlerinde evinize gelir. Bu nedenle hazırlıksız yakalanmayın. Daha önceden kalkıp hazırlanırsanız, bu sizin için faydalı olur. Kahvaltınızı etmiş, çayınızı içmiş ve kendinize gelmiş olursunuz.
  3. Taşıma yapılmadan önceki günlerde, evinizde sizin için önemli olan özel eşyalarınız var ise, bunları uygun bir şekilde kolilemek iyi bir fikirdir. Bunları örneğin kendi arabanızla kendiniz taşıyabilirsiniz.
  4. Para, mücevher gibi değerli şeyleri kesinlikle ortada bırakmayın. Bunları yanınıza alın.
  5. Ev eşyanızı taşımak için görevlendirilen personelin temiz olmasına dikkat edin. Aksi bir durum varsa, bunu evden eve nakliyat firmasının sorumlusuna iletin. Mümkünse personelle bu konuda tartışmaya girmeyin. Bu tarz şeyler genelde pek iyi sonuçlanmaz. Muhatap olacağınız kişi kesinlikle firma sorumlusu olmalıdır.
  6. Önceki maddedeki temizlik konusu, özellikle pandemi alarmında olduğumuz bu günlerde daha fazla dikkat edilmesi gereken şeydir. Bu nedenle size gönderilen evden eve nakliye aracının, dezenfeksiyon işleminden geçip geçmediğini mutlaka öğrenin.
  7. Sağlıklı bir evden eve taşıma için maliyet gereklidir. Örneğin; dezenfeksiyon, ambalaj malzemeleri, battaniyeler, fıçılar, koliler gerekli öğelerdir. Bu nedenle çok ucuz nakliye fiyatları veren şirketlerin, ev taşıma yaparken, kalite ve garantinin en azından bir kısmından ödün verdiğini unutmayın. Eşyalarınızı riske atmayın.

Bu sayfa son olarak 16 Şubat 2021 tarihinde ve 11:33 saatinde değiştirilmiştir.

Benzer yazılar