Ev kiralama işlemi sıradan bir işlem değildir. O yüzden ev kiralama da dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. İstediğiniz bir evi bulmuş olabilirsiniz. Ancak bunun kiralanması sırasında birçok sorun ortaya çıkabilir. Örneğin beğendiğiniz evin sahibi iyi niyetli bir insan olmayabilir. O yüzden güvenilir kaynaklar ile bir araştırma yapıp en iyi evi bulmaya çalışmalısınız.

Ayrıca kiralayacağınız evin gerçekten sözleşme yaptığınız kişiye ait olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunu tapu sicillerinden kontrol etmenizde mümkündür. Bu gibi hususlara dikkat etmeyip önemsemediğiniz takdirde bir anda kendinizi kapı dışarı bulabilirsiniz. Hatta öyle ki genellikle böyle durumlar 5-6 aylık ev kirasını bir anda verdiğiniz zaman gerçekleşmektedir.

Evin Kiralanmasına Dair Sözleşme

Bir evi kiralayacağınız da sözleşmede karşı tarafın bütün bilgilerine yer vermeye çalışın. Evin açık adresini net bir şekilde sözleşmede belirtin. Gerçek sahibinin o kişi olup olmadığını öncesinde teyit edin. Ne kadara tutulduğunu ve ne zamana kadar tutulu olacağını aynı zamanda yenileme tarihini net bir şekilde sözleşmede belirtin.

Evde oluşabilecek arızaların tamamına yine sözleşmede yer verin. Sözleşmeyi karşı tarafında imzalamış olduğundan emin olun ve daha sonra atılacak olan bir imzaya tolerans göstermeyin. Aylık olarak ödeme yapacaksanız bu durumda tarihleri net bir şekilde sözleşmede belirtin. Kiranın artma durumunu göz önünde bulundurarak bunu sözleşmede kayda alın. Depozito alındı ise bunu sözleşmede mutlaka belirtin.

Kiralanacak Evin Özellikleri

Ev sahibi ile konuşup rastgele bir ev kiralamayın gidin evi kontrol edin ve bütün özelliklerini incelemeye çalışın. Özellikle kış mevsimine uygun olup olmadığını ve ortaya çıkabilecek problemleri o anda dile getirin. Evde yer alan ve sürekli kullanılacak olan malzemelerin sağlamlığını kontrol edin.

Bunu bilgili kişilerden yardım alarak da yapabilirsiniz. Tuttuğunuz ev apartman dairesi ise dairenin genel itibarıyla giderlerinin neler olabileceğini öğrenin. Ev genel itibariyle tadilat isteyen bir ev ise bu tadilatı yapmaktan kaçının kesinlikle bunu ev sahibi ile konuşun ve sözleşme yapılmadan önce gerekli tadilatın yapılmasını isteyin.

Benzer yazılar