Ev kiralamak zamanımızda kolay bir iş değildir. Ev gezilip görüldükten sonra ev için karar verilirse emlakçiden da olsa sahibinden de olsa sözleşme yapmak gerekiyor. Sözleşme sizin için bir garanti sağlıyor. Herhangi bir durumda evden çıkarılmanıza engel olabilir.

Kiralarken emlakçiden kiralama yaptıysanız %2 oranında komisyon vermeniz gerekir. Ancak şu anda emlakçiler genel olarak bir kira bedeli alıyor. Tutar kiracıdan istenirken sözleşmede de yer alır. Sözleşmede depozito tutarı da belirtilir. Evden taşınma durumunda sözleşmeniz gösterilerek kullanılabilir.

 Kiralanacak Ev Nasıl Olmalı?

Kiralanacak ev uzun yıllar kullanıma uygun olmalıdır. Evin içindeki demirbaşların kullanılabilir olmasına ve herhangi birinin bozuk olmamasına dikkat edilmelidir. Ev kullanacağımız eşyalara uygun mu eşyalar sığabilecek mi göz kararı bir ölçüm yapılmalıdır. Evin fazladan bize maliyeti olup olmayacağı incelenmelidir.

Eve taşınmadan önce evde gerekli olacak ihtiyaçların karşılanmış olması özenle incelenmelidir. Kapı kollarından musluklara kadar hepsi incelenmelidir. Evin cepheleri dikkate alınmalı güneş alıyor mu kış aylarında soğuk oluyor mu dikkat etmeliyiz. Kış aylarında oluşacak ekstra bir soğukluk daha çok yakıt maliyetine sebep olacaktır. İleride size ekstra masraflar çıkarmaması için bunlara özen göstermeliyiz.

Sözleşmede Dikkat Edeceğimiz Noktalar

Sözleşme yapmaya yani bu evi kiralamaya karar verdik ve kendimizi garanti altına alan bir yazılı beyan yapacağız. Sözleşmede dikkat edeciğimiz püf noktalar vardır. Kiralayacağınız evin sahibinin sözleşmeyi imzalayacağınız kişi olup olmadığını inceleyin. Bu noktada hassas davranarak yanlış kişilerle görüşmediğinize emin olun. Sözleşmeye yazılan tüm bilgilerin evin adresine kadar doğru olup olmadığını inceleyin. Sözleşmede depozito verildiyse depozito bedelinin yazıldığına emin olun. Evden çıkarken depozito işinize yarayacaktır.

Sözleşmede yazılan demirbaşları dikkatle inceleyin. Hepsinin çalışır durumda olduğuna emin olun. Çalışır durumda değilse evden çıkarken sizden çalışır durumda olması istenebilir. Bu da size ekstra maliyet sağlayacaktır. Ev sahibinin eşyasını tamir ettirmek istemezsiniz. Kira ödemesi yaparken ödediğinize dair ispat edebileceğiniz yöntemler tercih edin. Kiranızı ödediğinize dair banka aracılığıyla ödeme yöntemini seçerseniz kira bedeli olduğunu mutlaka belirtin. Sözleşme sizi garanti altına alır. Sözleşme yapmayı ihmal etmeyin.

 

Benzer yazılar