Ev kiralamak zamanımızda kolay bir iş değildir. Ev gezilip görüldükten sonra ev için karar verilirse emlakçiden da olsa sahibinden de olsa sözleşme yapmak gerekiyor. Sözleşme sizin için bir garanti sağlıyor. Herhangi bir durumda evden çıkarılmanıza engel olabilir.

Kiralarken emlakçiden kiralama yaptıysanız %2 oranında komisyon vermeniz gerekir. Ancak şu anda emlakçiler genel olarak bir kira bedeli alıyor. Tutar kiracıdan istenirken sözleşmede de yer alır. Sözleşmede depozito tutarı da belirtilir. Evden taşınma durumunda sözleşmeniz gösterilerek kullanılabilir.

Ev kiralama işlemi sıradan bir işlem değildir. O yüzden ev kiralama da dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. İstediğiniz bir evi bulmuş olabilirsiniz. Ancak bunun kiralanması sırasında birçok sorun ortaya çıkabilir. Örneğin beğendiğiniz evin sahibi iyi niyetli bir insan olmayabilir. O yüzden güvenilir kaynaklar ile bir araştırma yapıp en iyi evi bulmaya çalışmalısınız.

Ayrıca kiralayacağınız evin gerçekten sözleşme yaptığınız kişiye ait olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunu tapu sicillerinden kontrol etmenizde mümkündür. Bu gibi hususlara dikkat etmeyip önemsemediğiniz takdirde bir anda kendinizi kapı dışarı bulabilirsiniz. Hatta öyle ki genellikle böyle durumlar 5-6 aylık ev kirasını bir anda verdiğiniz zaman gerçekleşmektedir.

Evin Kiralanmasına Dair Sözleşme

Bir evi kiralayacağınız da sözleşmede karşı tarafın bütün bilgilerine yer vermeye çalışın. Evin açık adresini net bir şekilde sözleşmede belirtin. Gerçek sahibinin o kişi olup olmadığını öncesinde teyit edin. Ne kadara tutulduğunu ve ne zamana kadar tutulu olacağını aynı zamanda yenileme tarihini net bir şekilde sözleşmede belirtin.

Evde oluşabilecek arızaların tamamına yine sözleşmede yer verin. Sözleşmeyi karşı tarafında imzalamış olduğundan emin olun ve daha sonra atılacak olan bir imzaya tolerans göstermeyin. Aylık olarak ödeme yapacaksanız bu durumda tarihleri net bir şekilde sözleşmede belirtin. Kiranın artma durumunu göz önünde bulundurarak bunu sözleşmede kayda alın. Depozito alındı ise bunu sözleşmede mutlaka belirtin.

Kiralanacak Evin Özellikleri

Ev sahibi ile konuşup rastgele bir ev kiralamayın gidin evi kontrol edin ve bütün özelliklerini incelemeye çalışın. Özellikle kış mevsimine uygun olup olmadığını ve ortaya çıkabilecek problemleri o anda dile getirin. Evde yer alan ve sürekli kullanılacak olan malzemelerin sağlamlığını kontrol edin.

Bunu bilgili kişilerden yardım alarak da yapabilirsiniz. Tuttuğunuz ev apartman dairesi ise dairenin genel itibarıyla giderlerinin neler olabileceğini öğrenin. Ev genel itibariyle tadilat isteyen bir ev ise bu tadilatı yapmaktan kaçının kesinlikle bunu ev sahibi ile konuşun ve sözleşme yapılmadan önce gerekli tadilatın yapılmasını isteyin.

 Kiralanacak Ev Nasıl Olmalı?

Kiralanacak ev uzun yıllar kullanıma uygun olmalıdır. Evin içindeki demirbaşların kullanılabilir olmasına ve herhangi birinin bozuk olmamasına dikkat edilmelidir. Ev kullanacağımız eşyalara uygun mu eşyalar sığabilecek mi göz kararı bir ölçüm yapılmalıdır. Evin fazladan bize maliyeti olup olmayacağı incelenmelidir.

Eve taşınmadan önce evde gerekli olacak ihtiyaçların karşılanmış olması özenle incelenmelidir. Kapı kollarından musluklara kadar hepsi incelenmelidir. Evin cepheleri dikkate alınmalı güneş alıyor mu kış aylarında soğuk oluyor mu dikkat etmeliyiz. Kış aylarında oluşacak ekstra bir soğukluk daha çok yakıt maliyetine sebep olacaktır. İleride size ekstra masraflar çıkarmaması için bunlara özen göstermeliyiz.

Sözleşmede Dikkat Edeceğimiz Noktalar

Sözleşme yapmaya yani bu evi kiralamaya karar verdik ve kendimizi garanti altına alan bir yazılı beyan yapacağız. Sözleşmede dikkat edeciğimiz püf noktalar vardır. Kiralayacağınız evin sahibinin sözleşmeyi imzalayacağınız kişi olup olmadığını inceleyin. Bu noktada hassas davranarak yanlış kişilerle görüşmediğinize emin olun. Sözleşmeye yazılan tüm bilgilerin evin adresine kadar doğru olup olmadığını inceleyin. Sözleşmede depozito verildiyse depozito bedelinin yazıldığına emin olun. Evden çıkarken depozito işinize yarayacaktır.

Sözleşmede yazılan demirbaşları dikkatle inceleyin. Hepsinin çalışır durumda olduğuna emin olun. Çalışır durumda değilse evden çıkarken sizden çalışır durumda olması istenebilir. Bu da size ekstra maliyet sağlayacaktır. Ev sahibinin eşyasını tamir ettirmek istemezsiniz. Kira ödemesi yaparken ödediğinize dair ispat edebileceğiniz yöntemler tercih edin. Kiranızı ödediğinize dair banka aracılığıyla ödeme yöntemini seçerseniz kira bedeli olduğunu mutlaka belirtin. Sözleşme sizi garanti altına alır. Sözleşme yapmayı ihmal etmeyin.

 

Bu sayfa son olarak 7 Mart 2021 tarihinde ve 13:50 saatinde değiştirilmiştir.

Benzer yazılar