Kiracı için son derece önemli olan artış oranı, ev sahiplerinin de dikkat etmesi gereken bir detaydır.  Kira artış oranının hesaplanmasında, sözleşmeyi baz almak ile beraber belli kriterlere de dikkat edilmesi son derece önemlidir. Kira sözleşmesi, kiracı ve ev sahibi tarafından gerçekleştirilerek her yıl yenilenir. Yeni kira sözleşmesi ile beraber kiranın yeni dönem için hangi oranda yapılacağı ev sahibinin talep ettiği sözleşmede yer almaktadır.

Kira artış oranı, kira sözleşmesinin yanı sıra tüketici fiyat endeksi yani TÜFE baz alınarak yapılmaktadır. TÜFE oran ortalamasından yüksek olan kira artış bedeline ise kiracının itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Kira artışı, sözleşmenin sonlanacağı ay öncesinde açıklanan değere göre belirlenir. Haziran ayında kira sözleşmesi imzalanarak evin kiralanması sonrasında 12 aylık süreç Haziran ayına ulaşım ile beraber tamamlanır. Yeni kira oranı ise yeni sene Haziran ayına ulaşılmadan önceki Mayıs ayında belirlenen orana göre hesaplanır.

Kira Artış Oranları Hakkında Nelere Dikkat Etmeli?

Kira artış oranları ile ilgili olarak ev sahibi ve kiracı arasında kiralama işlemi yapılırken gerçekleştirilen kira sözlemesinde belirlenen oran önemlidir. Bu oran yıllık tüketici fiyat endeksi ortalamasından düşük ise herhangi bir sorun yoktur. Olası yüksek olan kira bedel artış oranının ev sahibi tarafından talep edilmesi durumunda ise kiracının itiraz ederek bu orana uymama hakkı da bulunmaktadır.

Kira artış oranında özel oran uygulamasının yanı sıra geçen yılın oranına göre aynı tutar belirlemesi de yapılmaktadır. Bunun yanı sıra yasal oran uygulamalarından da yararlanılarak kira artış oranı ev sahibi ve kiracı arasında hesaplanarak uygulanabilir. Mülkün kiraya verilmesi ya da kiralamanın yapılması öncesinde uygulanacak olan işlem belirlenmelidir.

İş yeri Kira Artış İşlemi

İş yeri kira arış oranlarında 1 Temmuz 2020 tarihi itibari ile beraber yeni bir uygulamaya yer verilmeye başlandı. Bu tarihten itibaren iş yeri kira oranları kanun ile beraber serbest bırakıldı. Böylelikle iş yeri kira artışında karşılıklı olarak yapılan kira sözleşmesi oranı belirlenmektedir. Bu anlamda kira artış oranlarında da belli bir sınır bulunmamaktadır.

 

 

Bu sayfa son olarak 16 Kasım 2020 tarihinde ve 15:41 saatinde değiştirilmiştir.

Benzer yazılar