Ev ya da iş yerinin kiralanması sırasında gerçekleştirilen kira kontratı her iki tarafın haklarının güvence altına alınması açısından oldukça önemlidir. Gerçekleştirilecek olan kira kontratı sonrasında  gelecekte yaşanabilecek olan sorunların da önüne geçilmiş olur.

Kira sözleşmesinin düzenlenmesi sırasında ise bazı maddelere dikkat edilmesi son derece önemlidir. Aşağıda yer alan maddelere dikkat edilerek kira kontratı tamamlanması önerilmektedir.

  • Kimlik ve Tapu Bilgileri

Kira kontratı imzalanırken ad, soyadı ve kimlik numaralarının bulunmasının yanı sıra kiralama işlemini yaptığınız kişinin de mülk sahibi olması gerekir. Bu aşamada ise tapu bilgilerinden yararlanabilirsiniz.

  • Kira Tutarının Yazılması

Kira kontratında, kiranın yazılmasına dikkat edilmesi gerekir. Kira kontratında kira bedeli hem yazı ile hem de rakam ile yazılmalıdır.

  • Kira ile ilgili Detaylara Yer Verilmeli

Kira sözleşmesinde; kira bedeli, banka hesap numarası, kira artış oranı gibi detaylara yer açılması gerekir. Bu işlem ile beraber gelecekte yaşanabilecek olan anlaşmazlıkların da önüne geçilmiş olur.

  • Depozito ile ilgili Bilgilere Yer Verilmeli

Kira sözleşmesinde, sadece kira maddeleri ya da kiracı bilgilerine değil aynı zamanda depozito bilgilerine de yer verilmelidir. Depozito tutarının yanı sıra depozitonun neden verildiği, hangi şartların oluşması durumunda depozitonun geri alınıp alınamayacağına dair bilgilerin de kira kontratında yer alması son derece önem taşımaktadır.

  • Kira Sözleşmesinin Geçerlilik Süresi

Kira kontratında, kira sözleşmesinin süresi ve de kira sözleşmesinin yenilenme dönemi hakkında bilgi verilmesi gerekir. Kira sözleşmesinde olan bu madde ise kiracı açısından son derece önemlidir. Kira sözleşmesinin süresi bitene kadar kiracıyı ev sahibi çıkaramaz. Bunun yanı sıra kontrat bitimine bir ay kala ev sahibi kiracısına ihtarname çekmediği sürece kira sözleşmesi yenilenerek süresiz kira sözleşmesi olarak yer alır.

  • Anlaşmazlık Önlemi

Kiracı ile ev sahibi arasında yaşanabilecek olan anlaşmazlıklar durumunda hangi mahkemenin ya da icra dairesinin yetkili olacağına dair bilginin de sözleşmede yer alması gerekir.

  • İmza

Kira sözleşmesinin tamamlanması sonrasında taraflar arasında kontratın mutlaka imzalanması gerekir. İmza olmayan sözleşme hükümsüz sayılmaktadır.

 

Bu sayfa son olarak 22 Ocak 2021 tarihinde ve 21:35 saatinde değiştirilmiştir.

Benzer yazılar