Kimse kiracı olmak istemez zira en iyi ev sahibi ile bile sorunlar yaşanabilir. Üstelik kira ödemek yerine kişinin kendi evinin sahibi olması son derece önemlidir. Sonuçta kira masrafından kurtulmak gerekir. Bu noktada kişiler ama kredi ile ama mevcut birikimleri ile ama farklı diğer yöntemler ile kendi evlerinin sahibi olabilirler. İşte kişiler ev sahibi olmaya karar verir ise aşağıda yer alan hususlara mutlaka dikkat etmelidir.

  • Öncelikle evin bulunduğu muhit son derece önemlidir.
  • Ne tür bir eve gereksiniminiz var ise ona uygun bir seçim yapılmalıdır.
  • Evin güneş görmesine mutlaka önem verilmelidir.
  • Olabildiğine ara katlar seçilmeli, giriş katları ve en üst katlardan uzak kalınmalıdır.
  • Asansörlü evler tercih edilmelidir ki bunlar genelde yeni olan evlerdir. Eski evlerin çoğunda asansör bulunmaz.
  • Ulaşım olanaklarına dikkat edilmeli ve kolay ulaşımı olan evler tercih edilmelidir.
  • Kişinin eğer 0 ev almaya ekonomik gücü yetmiyor ise olabildiğine en iyi durumda olan ev tercih edilmeli ve evin içinde tadilat gerekli mi değil mi iyice bilgi sahibi olunmalıdır.

Alınacak olan evin piyasa değeri mutlaka kontrol edilmelidir. Olabildiğine aracısız sahibinden ev alımına gidilmeli ve masraflar minimuma indirgenmelidir

Evlerin Fiyatlarını Belirleyen Kriterler

Üstte belirtilen tüm bu kriterler doğrultusunda ev alınırken insanlar istemez evlerin fiyatlarını belirleyen kriterleri de merak ediyor. Burada ev fiyatlarını belirleyen unsurların başında evin konumu, kaç metre kare olduğu, evin iç özellikleri, yeni mi, eski bir ev mi olduğu gibi temel parametreler evin fiyatını belirliyor. Ayrıca evin hangi kentte olduğu, kaçıncı katta yer aldığı, güneş görüş görmemesi gibi faktörler de evlerin fiyatlarını belirleyen diğer unsurlar oluyor. Aracı olması durumunda ise aracıya ödenecek ekstra bir masraf çıkıyor.

Kredi Kullanmalı mı Kullanmamalı mı? 

Kişiler eğer hayallerinde olan o evi bulmuşsa ve mevcut birikimleri yetmiyor ise o zaman kredi kullanımın doğal olarak gidebilirler. Bu noktada eğer kredisiz olarak ev alınamıyor ise o zaman mutlaka en düşük faiz oranı ile ev kredisi veren bankalar tercih edilmeli

Bu sayfa son olarak 16 Kasım 2020 tarihinde ve 15:41 saatinde değiştirilmiştir.

Benzer yazılar