Şehir içi ve şehirlerarası olmak üzere nakliyat sektöründe, evden eve taşımacılık, ofis taşımacılığı, büro taşımacılığı, fabrika taşımacılığı, parça eşya taşımacılığı gibi nakliyat işlemleri yapan birçok firma faaliyet göstermektedir. İnsanlar, farklı nedenlere bağlı olarak eşya taşıtmak durumunda kalabilmektedir. İş değişikliği, tayin, kirada oturanların ev ve iş yeri sahipleri ile anlaşamamaları, yeni mekâna taşınma ihtiyacı gibi nedenlere bağlı olarak birçok insan eşya taşıtır. Eşyaların taşınmasında firmalar gereken profesyonelliği göstermesi gerekir.

Örneğin; evden eve taşımacılıkta evde kullanılan beyaz eşyalar, elektronik ürünler, oturma grupları, mobilya ürünleri gibi eşya ve malzemelerin taşınması sırasında darbe, çizik, ezilme, deformasyon gibi sorunların oluşmaması için azami derecede özen gösterilmelidir. Bu yüzden seçilecek firmanın niteliği çok önemlidir.

 Nakliye Sektöründe Neden Profesyonel Firma Seçilmelidir?

Ekonomik faaliyette bulunan taşımacılık işlemlerini gerçekleştiren firmalar içerisinde, tezgâh altı denilen niteliksiz, amatörce taşıma hizmeti vermeye çalışan birçok firma bulunur. Niteliksiz firmalar ile eşya taşınması durumunda, yapılan hizmet amatörce olacağından eşyaların birçoğu zarar görmekle beraber zararların karşılanmasında ise eşya sahipleri maalesef muhatap olacak kimse bulamamaktadır. Bu firmalar, müşteri bulabilmek için piyasadan çok düşük fiyat teklifleri sunarak nakliye hizmeti vermek için uğraşırlar. Hâlbuki her bir eşyanın hassasiyet derecesi farklı olduğundan, taşınma işlemleri rastgele yapılmaz.

Taşıma Firması Seçiminde En Önemli Detaylar

Taşıma sektöründe firma seçimi yapılırken aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmek faydalı olacaktır.

  • Nakliye firmasının kurumsal bir yapıya sahip olması, kurumsallığını gösteren başta web adresi olmak üzere Instagram, Facebook, WhatsApp gibi sosyal medya araçları ve iletişim araçlarının bulunmasına dikkat edilmelidir.
  • Firmanın asansörlü taşıma sistemi ile taşıma işlemi yapıp yapmadığını dikkat edilmelidir.
  • Nakliye işlemlerinin yapılmasına kullanılan ekipmanların, firmanın mülkiyetine ait olması gerekir. Yani firma nakliye hizmeti sunarken kullandığı ekipmanları başka yerden kiralamak suretiyle kullanmamalıdır. Kullanılan tüm ekipmanlar; taşımaya uygun, nitelikli ve güvenilir taşıma hizmeti vermeye uygun olmalıdır.
  • Nakliye firmasının, eşya ve malzemeleri sigortalamalıdır. Eşya ve malzemelerde, herhangi bir zarar söz konusu olduğunda bu eşyaların zararları sigorta kapsamında karşılanmalıdır. Bu şekilde müşteri mağduriyeti giderilir.
  • Nakliye işlemlerinde firma tarafından, tarafların bu kişi olarak haklarını korumak için sözleşme yapılmalıdır.
  • Firmanın tecrübesi, çalışan personel sayısı, personelin niteliği gibi hususlara dikkat edilmelidir.

Eşya ve malzemelerin taşıtılacağı firma hakkında gerekli araştırmalar yapılarak, müşterilerin firma hakkındaki değerlendirmeleri firma seçiminde faydalı olacaktır.

 

Bu sayfa son olarak 22 Ocak 2021 tarihinde ve 21:32 saatinde değiştirilmiştir.

Benzer yazılar