Ofis taşımacılığı, büro taşımacılığı, fabrika taşımacılığı, parça eşya taşımacılığı, evden eve nakliyat gibi taşımacılık sektöründe yapılan hizmetlerde, eşyaların güvenle taşınması çok önemlidir. Her bir eşya ve malzemenin, taşınma sırasında olası hasarlara karşı koruyacak nitelikte usulüne uygun ambalajlar kullanılarak paketlenmelidir.

Kullanıldığı yere göre malzemelerin maliyetleri, birbirinden farklıdır. Örneğin; taşınacak ürünlerden olan makineler, maliyet olarak yüksektir. Özellikle fabrika ortamlarında kullanılan cihazlar ve makineler, yüksek maliyetlerle alınır. Evde günlük yaşamı gayet kolaylaştıran buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, ankastre fırın gibi beyaz eşyalar, bunların dışında elektronik ürünler, oturma grupları, salon takımları, mutfak araç ve gereçleri emek verilerek yüksek ücretler ödenerek alınmaktadır.

Müşteri Memnuniyeti Odaklı Taşıma

Taşınan tüm eşyaların, eşya sahipleri için önemi büyüktür. Malzemesini taşıtacak kişilerin mağdur olmaması için bu eşyaların ve malzemeleri olası hasar durumunda zararlarının karşılanması için eşyaların sigortalanması çok önemlidir. Çünkü sigortacılık hizmetleri kullanılarak yapılan nakliyat işlemlerinde, herhangi bir zarar söz konusu olduğunda bu zararlar sigorta poliçesinde yer alan limitlere göre karşılanır. Böylece eşya ve malzemelerini taşıtan insanların mağdur olmaları engellenmiş olur.

 Taşımacılık Sektöründe Kullanılan Sigorta Çeşitleri

Nakliyat alanında işin özelliği ve kapasitesi esas alınarak iki tür eşya ve malzeme sigortası uygulanır. Bunlar; nakliyat sigortası ve emtea nakliyat sigortası olmak üzere iki kısımdır.

  • Nakliyat Sigortası

Bu sigorta türü özellikle yüklü miktarda mal taşıyan nakliyat şirketleri yaptırır. Özellikle ülke içerisinde ya da uluslararası alanda nakliyat hizmeti yapan firmalar, taşıdıkları ürünlerde olası herhangi bir zarar söz konusu olduğunda müşterilerinin mağduriyetinin giderilmesi için nakliyat sigortası yaptırırlar.

  • Emtea Nakliyat Sigortası

Bu sigorta türü ise demiryolu, denizyolu, havayolu ve karayolu nakliyat araçlarıyla taşınan eşyaların ve malzemelerin, nakliyat sırasında olası hasar ve kayıplar söz konusu olduğunda sigorta poliçesinde belirlenmiş olan limitler kapsamında güvence altına alınmasını sağlayan sigorta türüdür.

 Nakliyat Sigortası Yaptırmanın Avantajları

Nakliyat firmaları tarafından taşıma sırasında eşya ve malzemelerde herhangi bir hasar veya kayıp oluştuğunda, sigorta şirketi tarafından eksper gönderilir. Eksperin gönderilmesinin sebebi ise yapılacak incelemede, oluşan hasarın eşya sahiplerinden kaynaklı mı olduğu yoksa taşıma sırasında firma sorumluluğunda olan bir zarar söz konusu olduğunu tespit etmek için işlemlerini yürütür. Şehiriçi nakliyat işlemlerinde sigortacılık hizmetlerinin kullanması genellikle tercih edilmez. Ancak şehirlerarası nakliyat işlerinde, kaza olasılığı yüksek olduğundan eşya ve malzemeleri sigortalanmasında büyük fayda vardır. Çünkü zarar oluştuğunda bu zararlar sigorta kapsamında karşılanır. Firma tarafından sigorta kapsamasında eşyaların taşınması firmanın güvenilirliğinin ve kurumsallığının göstergesidir. Eşya ve malzeme sahiplerinin ise sigorta kapsamında eşyalarını taşıtmaları bu kişilerin tereddüt yaşamadan ve gönül rahatlığıyla eşya ve malzemelerini taşıtmalarını sağlar.

 

Bu sayfa son olarak 16 Kasım 2020 tarihinde ve 15:41 saatinde değiştirilmiştir.

Benzer yazılar